Skotsko

Ač vás podle pověr ve Skotsku mnoho hezkého nepotká, je to určitě země, která má své kouzlo a za kterou jsem rád, že jsem viděl. Celá Británie určitě dýchá a strádá velkým nánosem mnoha staletí civilizace.

Skotsko v (s)kostce

Pěší turistikou po Skotsku (2004)

  • Počasí

    Skotsko je země statisticky na srážky bohatá, ovšem pokud tam jedete v červenci nebo v srpnu, není potřeba se žádných extrémů obávat. Pokud máte rádi příjemné slunečné počasí s teplotami 15-25°C a přestojíte nějaký ten den pod mrakem s deštěm, zjistíte, že vskutku není tak odlišné od toho v Čechách. Zpravidla pokud prší ráno, deštivo vydrží celý den - déšť se po několika hodinách střídá s mrholením. To dokáže všechno dokonale "navhlčit". Sluníčko ráno a večer nemá mnoho síly, takže sušit jedině přes den. Na deštivé dny si s sebou ale určitě vezměte aspoň dobrou knihu.

    Příroda je tam díky tomu ale svěže zelená a je tak pastvou ne jen pro ovce, ale i pro oči.

  • Midges a jiná havěť

    O midges [midžis], muchničkách nebo také pakomárech, u nás kolují zvěsti nejhorší. Ano ve Skotsku jsou všude, ovšem někde méně a někde více. V turistických kempech a vůbec v obydlených částech je midges řádově méně než v otevřené "pusté" krajině. Ať se píše, co se píše, na midges platí globálně jediná věc - vítr. Lokálně snad trochu kouř z ohně, ale moc na to nespoléhejte, a pak moskytiera - minimálně přes hlavu - zbytek těla zakrýt oblečením. Objevují se večer (po 17h) a za bezvětří i před den, vydrží přes celou noc, i když k ránu zimou zlenivějí a při troše štěstí vás opustí tak kolem 9h dopolední.

    Midges se dá utéct - alespoň za mírného větříku, pokud se pohybujete, v podstatě vám dají pokoj, nesmíte se ale zastavit.

    Midges nejsou jediné co vás potká. Ve vřesovištích a kapradí je také hojnost klíšťat a ovádů (když říkám hojnost, myslím hojnost).

  • Jídlo a ceny

    Ve Skostku, a v Británii obecně, je pro čecha draho - 2-5£ je naprosto běžný výdaj. Na to, že byste někde použili existující 1 nebo 2 pence, zapomeňte. Jídlo v restauraci se pohybuje od 5 do 10£. Stejně tak ubytování v kempech (nejlevnější kemp, který jsme potkali, byl v Inverness za 4.60£ - spíše vyjímka). Někde se platí za sprchy 20p. Za veřejné WC též 20p.

    V supermarketech (minimálně Tesco) se dají sehnat ovšem pro čecha více než příznivé výrobky, které snad musí být dotované, protože 410g konzervu špaget v tomatě nemůže za 8p snad nikdo vyrobit (faloze staly 11p).

  • Pěší turistika

    Pěší turistika, jak jí známe z Čech, podporovaná českým klubem turistů, je ve Skostku věc zcela neznámá. Neexistují tak v podstatě značené trasy, přes mnoho území se nedá ani rozumně přejít. Pokud plánujete delší pěší tůru, doporučuji vybrat jednu z asi 5 velkých tras vedoucích přes různé části Skotska (např. Great Glen Way, Western Highland Way atd.), které jsou aspoň nějak vyznačeny a do jejichž konců a některých míst se lze přepravit veřejnou dopravou. Neočekávejte však žádné vrcholové tůry, protože i tyto cesty jsou většinou spíše vycházkové. (Turistika se ve Skotsku provozuje stylem "Přijedu na místo, obejdu to s jídlem v ruce, tak hodinku dvě, a zase šup do auta.") Krajina vřesovišť je po delší době stejně monotónní a tyto velké trasy vedou aspoň v místech, kde přeci jen narazíte na něco zajímavějšího. Co je ještě horší je, že běžné silnice v podstatě nemají krajnice a britští řidiči zrovna pomalu nejezdí. Pochodování po silnici je tedy dost o zdraví.

    Většina půdy je ve Skotsku soukromá, přecházet přes ni je však možné (mnohdy jsou přes ploty a zídky dřevěné žebříky nebo speciální dvířka) a i stanovat se dá vpodstatě kdekoli - při stanování je lepší se zeptat (pokud je někdo v dohledu), část území vlastní různé nadace, které se tváří, že ochotně poskytnou informace o možnostech výletů a stanování, kontakty jsou ale anglické telefonické nebo internetové - s batohem před bránou nepoužitelné.

    Kempy jsou časté a na různých úrovních ovšem za cenu stálou cca 8£ (2os + stan), úplně všude je ale B&B (bed and breakfast), které jsme nevyzkoušeli - nouzově se ovšem dá.

    Podrobné turistické mapy v podstatě neexistují. Jediné kvalitní mapy vydává Ordnance Survey. Mapa Landranger 1:50000 vás přijde na cca 6£. Do turistických kanceláří ani nechoďte, podávají pouze komerční informace a navíc nekompletní. V momentě, kdy se ochomítnete kolem jakéhokoli města/informací, budou na vás všude číhat nejrůznější penězodravci - obrazně řečeno (přeci jen jste ve vyspělé kapitalistické společnosti). Mapy seženete v knihkupectví, občas v potravinách (malé obce).

    Pokud bych měl doporučit návštěvu nějakého kusu Skotska, toužíte-li po odlehlých částech, zkuste poloostrov Applecross (tam nejezdí ani veřejná doprava). Není to velký kus země, ale poskytuje vše, co hledáte.

  • Doprava

    Veřejná doprava je soukromá a tržní - tzn. je spousta dopravců, kteří jezdí tam, kde to je lukrativní. Zastávky bus dopravy jsou značeny obecně (prostě cedulka Bus), případně mají dopravci své vlastní. Zastavuje se na znamení a to jak pří vystupování, tak při nastupování (musíte na bus mávnout!). Autobusy jezdí podle plotu a jízdní řády jsou spíše orientační, na zastávkách se vyskytují jen velmi zřídka.

    Doprava není z nejlevnějších, za 16km na lokální trase zaplatíte i 3£, trasa z Inverness do Edinburghu stojí cca 20£.

    Pokud chcete vidět slušnou část Skotska, je auto téměř nezbytnost a většina lidí ho také využívá (veřejnou dopravou jezdí pouze důchodci).

    Pokud váháte, zda půjčit auto, udělejte to hned a nejlépe u nějakého lokálního (skotského) pronajímatele. Za jednosměrnou cestu, kterou umožňují pouze velké půjčovny - Avis, Hertz, Europcar, National je příplatek cca 30£ - pokud uvažujete o velké půjčovně, po zkušenostech doporučuji použít National), při delších výpůjčkách počítejte 15£/den, plus 1l bezínu za cca 80p. Velmi důležité je při půjčování mít doklad s adresou (někdy vyžadují i letenky) a většinou kreditní kartu typu Visa nebo MasterCard. Všechny ostatní vám budou k ničemu! Mnohé půjčovny si na vaší kartě rezervují 500£ jako zálohu za vůz. Musíte je tam ovšem mít a vaše karta nesmí mít limit obvyklý v českých bankách. National naštěstí umožňuje příplatek na havarijní pojištění, takže tuto zálohu nepotřebujete.

    Ježdění vlevo vskutku nečiní příliš problémů (volant s pedály je spíše posunut než zrcadlen), přednost je zleva a časté kruhové objezdy se jezdí na druhou stranu. Značení je dobré, takže je potřeba dávat pozor jen při odbočování na klasických křižovatkách, kde to svádí. Na mnoha místech Skotska se jezdí pouze po jednoproudových komunikacích ovšem s častými "passing place" tedy místy pro vyhnutí.

    Stopovat se ve Skotsku a Anglii dá, mnoho tamních lidí už ale zapomělo (stopování bylo prý časté tak před 30lety, dnes, mám pocit, ho tam znovu zavádějí češi :) a tak znamení vztyčeným palcem provázejí pobaveným úsměvem s pocitem, že je zdravíte. Nejlepší je mít ceduli. Zbylí lidé jsou vystrašení - teroristy počínaje a zloději konče.

  • Ženy a dívky

    Na závěr to nejdůležitější. Pokud máte jakékoli pochybnosti o přednostech vaší partnerky nebo má partnerka jakýkoli problém ohledně svých kvalit, neváhejte zajet do Skotska. Velmi záhy zjistíte, že ve zdejších poměrech jsou její kvality velmi nadprůměrné. (Osobně nechápu, jak se Skoti (obecně Briti) rozmnožují, zase na druhou stranu ženy dokáží přiložit ruku k dílu (v podmínkách Skotska nutnost) a nerozptylují muže od práce :) ).

  • Drobnosti

    Ve Skotsku je oproti nám časový posun -1h.

    Nejčastějšími obyvateli Skotska jsou ovce. Slouží jako zdroj mléka, sýra, vlny a jako bezvadné sekačky anglických trávníků i v místech, kam byste se se sekačnou v životě nedostali. Nevím, jak skotové rozptýlená stáda, která jsou celodenně venku, spravují, ale došli jsme k závěru, že prostě oholí/podojí ovce, které přijdou nejblíž k domu. :)

    Ač je to taky nepěkná turistická atrakce, navštivte nějakou distilerii a hlavně tvrďte, že je vám víc než 8 let (zřejmě kůli výparům CO2 u země), pokud chcete ochutnat, i víc než 21.

    Ve Skotsku, a pravděpodobně v celé Británii, zřejmě ještě neobjevili pákové vodovodní baterie.

    Co s sebou

    Seznam toho co jsem táhl na výpravu s sebou je v inventáři včetně hmotností a poznámek jak se co moc hodilo atd.


(c) 2004 Adam "Covex" Přibyl <covex at lowlevel.cz> a Varouch
Kopírování a publikování obsahu těchto stránek je bez souhlasu autora zakázáno.
Pro vlastní potřebu je samozřejmě můžete použít.
Drobné tmavé skvrny na fotografiích nejsou chyba na vašem monitoru, ale chyba scanneru.
dale o Skotsku napr. u Martina Loewa

NAVRCHOLU.cz

Mapa cesty Stare prevorstvi Bealy Ranni mlha Male jezirko Rezervoar Orrin Potok pod Orrinem Od lesa az po holou skalu Applecross Mistni obyvatele Eilean Donan